Bierzmowanie 2024

Spotkania dla kandydatów do Bierzmowania odbywają się w niedziele o godz. 18:30 w dolnym kościele.
Po spotkaniu kandydaci uczestniczą we Mszy św. o godz. 19:00 w górnym kościele.

Plan spotkań:

• 22.10, 29.10, 5.11 - spotkanie o godz. 18:30 w dolnym kościele dla wszystkich. Potem o 19:00 Msza św. w górnym kościele.
  • 12.11 - spotkania nie będzie
  • 19.11 - "Zaduszki Młodzieży" o 17:30 w górnym kościele. Potem Msza św. o 19:00. Po Mszy poczęstunek.
  • 26.11 - spotkanie o godz. 18:30 w dolnym kościele dla wszystkich. Potem o 19:00 Msza św. w górnym kościele.
  • 2.12 (sobota) - nabożeństwo połączone z poświęceniem wieńca adwentowego o 17:30 w górnym kościele
  • 3.12 - spotkania nie będzie - przeniesione na sobotę 2.12
  • 10.12 - spotkanie o godz. 18:30 w dolnym kościele dla wszystkich. Potem o 19:00 Msza św. w górnym kościele.
  • 17.12 - spotkanie o godz. 18:30 w dolnym kościele dla wszystkich. Potem o 19:00 Msza św. w górnym kościele.
  • od 24.12.2023 do 11.02.2024 - spotkań nie będzie
  • 18 lutego 2024 - spotkanie odbędzie się
  • 25 lutego 2024 - spotkanie odbędzie się
  • 3 marca 2024 - spotkanie odbędzie się
  • 10 marca - 1 dzień Nowenny przed Bierzmowaniem - spotkanie o 18:30 w dolnym kościele, potem Msza św. o 19:00 w górnym kościele
  • 17 marca - 2 dzień Nowenny przed Bierzmowaniem - spotkania o 18:30 nie będzie, spotykamy się na Mszy św. o godz. 19:00 w górnym kościele
  • 17-20 marca - Rekolekcje Wielkopostne - spotkania w każdy dzień o 19:00 w górnym kościele
  • 24 marca - 3 dzień Nowenny przed Bierzmowaniem
  • 31 marca - 4 dzień Nowenny przed Bierzmowaniem
  • 7 kwietnia - 5 dzień Nowenny przed Bierzmowaniem - spotkanie dla kandydatów o 18:30 odbedzie sie w gornym kosciele
  • 14 kwietnia - 6 dzień Nowenny przed Bierzmowaniem - spotkanie dla kandydatów o 18:00 odbędzie się - sprawdzanie danych
  • 21 kwietnia - 7 dzień Nowenny przed Bierzmowaniem - spotkania dla kandydatów o 18:30 nie będzie
  • 28 kwietnia - 8 dzień Nowenny przed Bierzmowaniem - spotkania dla kandydatów o 18:30 nie będzie
  • 5 maja - 9 dzień Nowenny przed Bierzmowaniem oraz próba o 18:00
  • 6 maja - próba przed Bierzmowaniem - godz. 19:00
  • 7 maja - próba przed Bierzmowaniem nabożeństwo i spoiedz - godz. 19:00
  • 8 maja - próba ZE ŚWIADKAMI - godz. 19:00
  • 9 maja 2024 godz. 18:00 - Bierzmowanie - udzieli J.E. Ks. Bp Wiesław Szlachetka

AKT CHRZTU

Każdy kandydat do Bierzmowania jest zobowiązany do tego, żeby dostarczyć akt chrztu z parafii, w której chrzest został udzielony. Akt chrztu można dostarczyć osbiście lub przesłać mailem na wskazany na dole tej strony adres księdza przygotowującego młodzież do Bierzmowania. Akty chrztu należy dostarczyć najpóźniej dokońca 2023 roku.
Jeśli chrzest został udzielony w naszej parafii to aktu chrztu nie trzeba przynosić.
Jeśli chrzest został udzielony w innej parafii, ale w naszej parafii kandydat do Bierzmowania przyjął kiedyś pierwszą Komunię Świętą to i tak trzeba przynieść akt chrztu ponieważ nie przechowujemy w kościele aktów chrztu przyniesionych do nas w przeszłości.

BIERZMOWANIE POZA PARAFIĄ ZAMIESZKANIA

Jeśli ktoś chce przyjąć Bierzmowanie w naszym kościele, a mieszka na terenie innej parafii, to wypada poprosić Proboszcza parafii zamieszkania o pisemną zgodę na przyjęcie Bierzmowania poza parafią zamieszkania.

ZASADY WYBORU IMIENIA ŚWIĘTEGO PATRONA NA BIERZMOWANIE

Dla podkreślenia jedności sakramentu bierzmowania ze chrztem świętym powinno zachęcać się kandydata, aby zachował imię chrzcielne. Jeśli nie ma on świętego patrona z chrztu albo chce wybrać innego patrona, powinno być to imię osoby uznanej przez Kościół za błogosławioną lub świętą.

ZASADY WYBORU ŚWIADKA BIERZMOWANIA

Zgodnie z Wprowadzeniem ogólnym do Obrzędu bierzmowania bierzmowanemu zwykle towarzyszy świadek, który przygotowuje go do przyjęcia tego sakramentu, a potem pomaga w wiernym wypełnianiu przyrzeczeń złożonych na chrzcie świętym (por. nr 5). Z tej racji wypada, aby tę funkcję pełnił ktoś z chrzestnych bierzmowanego. Nie wyklucza się jednak możliwości wybrania osobnego świadka bierzmowania. Tę funkcję może pełnić także jedno z rodziców bierzmowanego (por. tamże).
Zgodnie z kanonem 893 - § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, zadanie świadka może spełniać ten kto: ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku; jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić; jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej.

TERMIN BIERZMOWANIA

Termin przyjęcia sakramentu Bierzmowania ustala Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Gdańskiej i podawany jest zazwyczaj na początku nowego roku kalendarzowego.

SPOTKANIE Z RODZICAMI KANDYDATÓW DO BIERZMOWANIA

Termin takiego spotkania z Księdzem Proboszczem zostanie podany.

BIERZMOWANIE A RELIGIA W SZKOLE

Kandydat do Bierzmowania jest zobowiązany do tego, żeby uczestniczyć w lekcjach religii w szkole.

KTO SIĘ PRZYGOTOWUJE DO BIERZMOWANIA?

Do Bierzmowania w naszej diecezji przygotowują się uczniowie klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i starsi, którzy jeszcze nie mają Bierzmowania. Młodsi muszą jeszcze zaczekać.

Pozostałe informacje będą zamieszczane na bieżąco na stronie internetowej naszej parafii oraz podawane w ogłoszeniach duszpasterskich.

Kontakt do księdza przygotowującego młodzież do Bierzmowania: tomaszredzimski@wp.pl

Zapisy na przygotowanie do Bierzmowania w 2024 roku już się zakończyły.

100 0.096982002258301