Apostolat Margaretka

margaretka

Z całej swej duszy czcij Pana
I szanuj Jego kapłanów,
Z całej siły miłuj Tego, co cię stworzył
I nie porzucaj sług Jego ołtarza.
                                      Syr 7,29-30

Apostolat Margaretka jest wspólnotą osób świeckich, które, świadome licznych zagrożeń dla kapłaństwa we współczesnym świecie, pragną nieść modlitewną pomoc Kościołowi.

Początki Apostolatu

Apostolat Margaretka został założony w Kanadzie 1 sierpnia 1981 roku przez panią profesor Louise Ward, za aprobatą miejscowego biskupa. Od samego początku jego patronką została Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła. Apostolat Margaretka, jak twierdzi założycielka, jest „duchową adopcją kapłana w modlitwie”.

Jako logo ruchu wybrano margaretkę, czyli polny kwiat. Ilustruje on zaangażowanie w modlitwę. Roślina jest zakorzeniona w glebie Kościoła i odżywiona życiem Ducha Świętego. Siedem płatków kwiatu reprezentuje siedem osób, które zobowiązały się do modlitwy za konkretnego kapłana. W centrum kwiatu wpisuje się imię kapłana, natomiast na płatkach imiona siedmiu osób, które składają Bogu przyrzeczenie modlitwy – każda w jednym, wybranym przez siebie dniu tygodnia.

Do rozwoju Apostolatu Margaretka przyczynili się franciszkanie z medjugorskiej parafii. Ich świadectwo o mocy i znaczeniu tej modlitwy wobec przybywających do Medjugoria pielgrzymów pomogło w szybszym rozszerzeniu się tej formy modlitwy na cały świat.

Apostolat „Margaretka” w naszej parafii

Pierwsza Margaretka została założona 7 października 2009 r. - w święto Matki Bożej Różańcowej w intencji księdza proboszcza Eugeniusza Stelmacha. Obecnie parafialny Apostolat liczy 57 osób  (14 Margaretek), które modlą się za 11 księży związanych (obecnie lub w przeszłości) z naszą parafią. W naszych modlitwach pamiętamy o wszystkich kapłanach (od kilku lat w Wielkim Poście organizujemy Margaretkowe Dni Modlitwy za Kapłanów). Wypraszamy też nowe, święte powołania kapłańskie, zakonne, misyjne.

Do Apostolatu Margaretka przystąpić może każda osoba. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: http://www.margaretka.org.pl

Chętnych do podjęcia modlitwy za kapłanów prosimy o kontakt z panią Danutą Płókarz.

"Nie ma złych kapłanów, są tylko tacy, za których wierni za mało się modlą."
                                                                                     św. Jan Maria Vianney

103 0.091930866241455