Przedszkolaki

Każdy człowiek, aby mógł żyć w społeczeństwie, musi nauczyć się zasad moralnych. Szczególnie ważne jest, by wpajać je dzieciom od najmłodszych lat. Wartości chrześcijańskie pomagają człowiekowi odnaleźć się w dzisiejszym świecie oraz uczą zasad współżycia z innymi ludźmi.Osoba o wyrobionym kręgosłupie moralnym trudniej popada w pułapki jakie niesie ze sobą dzisiejsza rzeczywistość. Etyka katolicka pomaga odróżnić dobro od zła w świecie ciągłego zabiegania, gdzie nadrzędną wartością staje się nie człowiek, a korzyści materialne.

Przekazywać wartości katolickie można na wiele sposobów. Oczywiście, dla małych dzieci największymi życiowymi autorytetami są rodzice, jednakże Parafia św. Teresy Benedykty od Krzyża w Gdańsku wraz z przedszkolem "Arka Noego" proponuje coś dodatkowego - katechezę dla przedszkolaków. Są to cotygodniowe spotkania (każdy czwartek) prowadzone przez Panią Monikę Żurawską i jej córkę Martę Żurawską o godz. 17.15. Duchowym opiekunem grupy jest ks. Proboszcz. Średnia ilość dzieci na zajęciach to 10 - 15 osób w wieku od 2,5 do 6 lat. Wykorzystując wspaniałą zdolność dzieci do kreatywnego działania próbujemy pielęgnować i rozwijać w nich tą cechę łącząc katechezę z rozbudzaniem zainteresowania sztuką, plastyką, odkrywaniem w najmłodszych naturalnych uzdolnień oraz wiary we własne siły.

W ostatnim roku szkolnym 2022/2023 zajęcia przybierały formę spotkań z Biblią. Na kanwie starotestamentowych wydarzeń najmłodsi parafianie poznawali znaczące postacie: min. Abrahama, Izaaka, Mojżesza, Dawida, Saula, Samsona, Daniela… Historie ich życia były tematem rozmów, opowiadań oraz zajęć plastycznych. Wspólnie budowaliśmy min. Wieżę Babel oraz Arkę Noego, „pokonywaliśmy” plagi egipskie oraz „przechodziliśmy” przez Morze Czerwone, malowaliśmy dźwięki usłyszane przez trąby jerychońskie, inscenizowaliśmy zasady zawarte w Dziesięciu Przykazaniach.

Naturalną sprawą było podążanie za kalendarzem liturgicznym i wydarzeniami w życiu Kościoła, tak więc: konstruowaliśmy żłóbki, wykonywaliśmy palemki wielkanocne, wspólnie też uczestniczyliśmy w święceniu pokarmów. Dzieci wcieliły się w leśne zwierzęta oraz kwiaty, które składały dary nowonarodzonemu Jezusowi.

W obecnym roku 2022/2023 rodzi się potrzeba stworzenia przytulnego miejsca dla rodziców, którzy podczas zajęć swoich dzieci, mogliby spędzić miło czas przy kawie, ciastku i konstruktywnej rozmowie. Mamy nadzieję, że niebawem stworzony zostanie zaciszny kąt dla opiekunów. Za wszelkie działania i owoce tego pięknego czasu BOGU NIIECH BĘDĄ DZIĘKI.

108 0.09731388092041