AKTUALNE INFORMACJE

• Spotkanie dla kandydatów do Bierzmowania odbędzie się w niedzielę 5 lutego o godz. 18:30 w dolnym kościele. Następnie Msza św. o godz. 19:00 w górnym kościele.
  • 17.02.2023, godz. 20:00-23:15 - Wieczór Modlitwy Młodych w kościele św. Ignacego z Loyoli w Gdańsku na Starych Szkotach. Dojazd i powrót we własnym zakresie.
    Plan spotkania:

20.00 ‒ śpiew i uwielbienie Pana Jezusa
    20.20 ‒ blok ewangelizacyjny
    21.00 ‒ kawa, ciasto, czas spotkania
    21.45 – szkoła modlitwy
    22.00 ‒ Adoracja Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo
    23.15 ‒ zakończenie spotkania
    DLA KANDYDATÓW DO BIERZMOWANIA OBOWIĄZKOWY JEST UDZIAŁ W PIERWSZEJ CZĘŚCI SPOTKANIA, czyli od 20:00 do zakończenia bloku ewangelizacyjnego (ok. godz. 21:00). Udział w dalszej części jest dobrowolny.
    Więcej informacji: https://www.mlodziez.diecezja.gda.pl/blog/48-wieczor-modlitwy-mlodych/90838

• 26, 27, 28 i 29.03 - parafialne rekolekcje wielkopostne. Kandydaci do Bierzmowania uczestniczą każdego dnia w spotkaniach o godz. 19:00.
  • Uroczystość udzielenia Bierzmowania odbędzie się 25 maja 2023 o godz. 18:00.

TERMINY SPOTKAŃ DLA KANDYDATÓW

• Spotkania dla Kandydatów odbywają się w każdą niedzielę. O godz. 18:15 katecheza w dolnym kościele. Następnie Msza św. o godz. 19:00 w górnym kościele.
  • Jeden raz w miesiącu Msza św. o godz. 19:00 będzie połączona z obrzędem wprowadzającym w kolejny etap przygotowania do przyjęcia Bierzmowania.

TE WYDARZENIA MAMY JUŻ ZA SOBĄ

• 24 września - udział w spotkaniu modlitewnym "wSTAŃiSŁAW"
  • 2 października - Msza św. połączona z obrzędem wprowadzenia i przedstawienia kandydatów do Bierzmowania
  • 9 października - przygotowanie do spowiedzi
  • 16 października - spowiedź
  • 23 października - różaniec w intencji kandydatów do Bierzmowania
  • 30 paźdzernika - udział w spotkaniu modlitewnym "Holy wins"
  • 11 grudnia - Msza św. z obrzędem przekazania Ewangelii św. Łukasza
  • w pozostałe niedziele odbywały się katechezy tematyczne

TERMIN BIERZMOWANIA

Termin przyjęcia sakramentu Bierzmowania ustala Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Gdańskiej i podawany jest zazwyczaj na początku nowego roku kalendarzowego.

ŚWIADEK BIERZMOWANIA

Zgodnie z Wprowadzeniem ogólnym do Obrzędu bierzmowania bierzmowanemu zwykle towarzyszy świadek, który przygotowuje go do przyjęcia tego sakramentu, a potem pomaga w wiernym wypełnianiu przyrzeczeń złożonych na chrzcie świętym (por. nr 5). Z tej racji wypada, aby tę funkcję pełnił ktoś z chrzestnych bierzmowanego. Nie wyklucza się jednak możliwości wybrania osobnego świadka bierzmowania. Tę funkcję może pełnić także jedno z rodziców bierzmowanego (por. tamże).

Zgodnie z kanonem 893 - § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, zadanie świadka może spełniać ten kto: ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku; jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić; jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej.

IMIĘ PATRONA NA BIERZMOWANIE

Dla podkreślenia jedności sakramentu bierzmowania ze chrztem świętym powinno zachęcać się kandydata, aby zachował imię chrzcielne. Jeśli nie ma on świętego patrona z chrztu albo chce wybrać innego patrona, powinno być to imię osoby uznanej przez Kościół za błogosławioną lub świętą.

Pozostałe informacje będziemy zamieszczać na bieżąco na stronie internetowej naszej parafii oraz podczas ogłoszeń duszpasterskich.

Kontakt do księdza przygotowującego młodzież do Bierzmowania: tomaszredzimski@wp.pl