Sakrament Bierzmowania 2023

AKTUALNE INFORMACJE

• Na spotkaniu 6 listopada kandydaci otrzymali zadanie do wykonania - termin wykonania zadania upływa 19 listopada.
  • Do końca października był czas na przystąpienie do spowiedzi.
  • Kandydaci, którzy nie przystąpili do spowiedzi i nie wykonają zadania z 6 listopada są pierwsi w kolejności do odłożenia przygotowania do Bierzmowania na kolejny rok.
  • Spotkanie dla rodziców kandydatów do bierzmowania odbędzie się 12 grudnia w kościele.

TERMINY SPOTKAŃ DLA KANDYDATÓW

• Spotkania dla Kandydatów odbywają się w każdą niedzielę. O godz. 18:15 katecheza w dolnym kościele. Następnie Msza św. o godz. 19:00 w górnym kościele.
  • W 2022 roku spotkania będą odbywały się w każdą niedzielę do 18 grudnia (włącznie). Potem będzie przerwa wynikająca ze świąt Bożego Narodzenia oraz ferii.
  • Jeden raz w miesiącu Msza św. o godz. 19:00 będzie połączona z obrzędem wprowadzającym w kolejny etap przygotowania do przyjęcia Bierzmowania.

TE WYDARZENIA MAMY JUŻ ZA SOBĄ

• 24 września - udział w spotkaniu modlitewnym "wSTAŃiSŁAW"
  • 2 października - Msza św. połączona z obrzędem wprowadzenia i przedstawienia kandydatów do Bierzmowania
  • 9 października - przygotowanie do spowiedzi
  • 16 października - spowiedź
  • 23 października - różaniec w intencji kandydatów do Bierzmowania
  • 30 paźdzernika - udział w spotkaniu modlitewnym "Holy wins"

TERMIN BIERZMOWANIA

Termin przyjęcia sakramentu Bierzmowania ustala Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Gdańskiej i podawany jest zazwyczaj na początku nowego roku kalendarzowego.

ŚWIADEK BIERZMOWANIA

Zgodnie z Wprowadzeniem ogólnym do Obrzędu bierzmowania bierzmowanemu zwykle towarzyszy świadek, który przygotowuje go do przyjęcia tego sakramentu, a potem pomaga w wiernym wypełnianiu przyrzeczeń złożonych na chrzcie świętym (por. nr 5). Z tej racji wypada, aby tę funkcję pełnił ktoś z chrzestnych bierzmowanego. Nie wyklucza się jednak możliwości wybrania osobnego świadka bierzmowania. Tę funkcję może pełnić także jedno z rodziców bierzmowanego (por. tamże).

Zgodnie z kanonem 893 - § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, zadanie świadka może spełniać ten kto: ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku; jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić; jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej.

IMIĘ PATRONA NA BIERZMOWANIE

Dla podkreślenia jedności sakramentu bierzmowania ze chrztem świętym powinno zachęcać się kandydata, aby zachował imię chrzcielne. Jeśli nie ma on świętego patrona z chrztu albo chce wybrać innego patrona, powinno być to imię osoby uznanej przez Kościół za błogosławioną lub świętą.

Pozostałe informacje będziemy zamieszczać na bieżąco na stronie internetowej naszej parafii oraz podczas ogłoszeń duszpasterskich.

Kontakt do księdza przygotowującego młodzież do Bierzmowania: tomaszredzimski@wp.pl

80 0.097441911697388