Spotkania dla kandydatów do Bierzmowania odbywają się w niedziele o godz. 18:00 w dolnym kościele.
Po spotkaniu kandydaci uczestniczą we Mszy św. o godz. 19:00 w górnym kościele.
Plan spotkań na wrzesień:
- 10.09 - spotkanie o 18:00 w dolnym kościele dla wszystkich. o 19:00 Msza św. w górnym kościele.
Podczas spotkania 10.09 kandydaci otrzymali rachunek sumienia dla młodzieży, grafikę "5 warunków dobrej spowiedzi" oraz kartkę do spowiedzi. Kandydaci są zobowiązani do przystąpienia do spowiedzi najpoźniej do 15.10. Przystępując do spowiedzi kartkę należy podać księdzu. Kartkę do spowiedzi kandydaci zabierają ze sobą na spotkanie 15.09 do kościoła na Jasieniu. Tam ks. Tomasz będzie zaznaczał udział w Wieczorze Modlitwy Młodych. - 15.09 - spotkanie modlitewne " Wieczór Modlitwy Młodych" w kościele św. Doroty z Mątew na Jasieniu od godz. 20:00
https://www.mlodziez.diecezja.gda.pl/blog/51-wieczor-modlitwy-mlodych/94897
Rodziców proszę o pomoc w przywiezieniu młodzieży do kościoła i odebranie ich po zakończeniu spotkania. - 17.09 - spotkania o 18:00 nie będzie (przeniesione na 15.09); spotykamy się na Mszy św. o godz. 19:00.
- 24.09 - spotkanie o 18:00 (zmiana) o godz. 18:15 w dolnym kościele dla wszystkich. o 19:00 Msza św. połączona z obrzędem przedstawienia kandydatów do Bierzmowania.
- 30.09 - spotkanie modlitewne "wSTAŃiSŁAW" w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej, Gdańsk Chełm (Podczas wieczoru spotkamy się z gośćmi z "początek wieczności" a muzycznie poprowadzi nas zespół "niemaGOtu").
https://www.mlodziez.diecezja.gda.pl/blog/wstanislaw-5-0-free/93974 - 1.10 - spotkania o 18:00 nie będzie (przeniesione na 30.09); spotykamy się na Mszy św. o godz. 19:00.
- 8.10 - spotkanie o 18:00 w górnym kościele dla wszystkich. o 18:30 różaniec prowadzony przez kandydatów do Bierzmowania. o 19:00 Msza św.
- 15.10 -
- 22.10 -
- 29.10 -
AKT CHRZTU
Każdy kandydat do Bierzmowania jest zobowiązany do tego, żeby dostarczyć akt chrztu z parafii, w której chrzest został udzielony. Akt chrztu można dostarczyć osbiście lub przesłać mailem na wskazany na dole tej strony adres księdza przygotowującego młodzież do Bierzmowania. Akty chrztu należy dostarczyć najpóźniej dokońca 2023 roku.
Jeśli chrzest został udzielony w naszej parafii to aktu chrztu nie trzeba przynosić.
Jeśli chrzest został udzielony w innej parafii, ale w naszej parafii kandydat do Bierzmowania przyjął kiedyś pierwszą Komunię Świętą to i tak trzeba przynieść akt chrztu ponieważ nie przechowujemy w kościele aktów chrztu przyniesionych do nas w przeszłości.
BIERZMOWANIE POZA PARAFIĄ ZAMIESZKANIA
Jeśli ktoś chce przyjąć Bierzmowanie w naszym kościele, a mieszka na terenie innej parafii, to wypada poprosić Proboszcza parafii zamieszkania o pisemną zgodę na przyjęcie Bierzmowania poza parafią zamieszkania.
ZASADY WYBORU IMIENIA ŚWIĘTEGO PATRONA NA BIERZMOWANIE
Dla podkreślenia jedności sakramentu bierzmowania ze chrztem świętym powinno zachęcać się kandydata, aby zachował imię chrzcielne. Jeśli nie ma on świętego patrona z chrztu albo chce wybrać innego patrona, powinno być to imię osoby uznanej przez Kościół za błogosławioną lub świętą.
ZASADY WYBORU ŚWIADKA BIERZMOWANIA
Zgodnie z Wprowadzeniem ogólnym do Obrzędu bierzmowania bierzmowanemu zwykle towarzyszy świadek, który przygotowuje go do przyjęcia tego sakramentu, a potem pomaga w wiernym wypełnianiu przyrzeczeń złożonych na chrzcie świętym (por. nr 5). Z tej racji wypada, aby tę funkcję pełnił ktoś z chrzestnych bierzmowanego. Nie wyklucza się jednak możliwości wybrania osobnego świadka bierzmowania. Tę funkcję może pełnić także jedno z rodziców bierzmowanego (por. tamże).
Zgodnie z kanonem 893 - § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, zadanie świadka może spełniać ten kto: ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku; jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić; jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej.
TERMIN BIERZMOWANIA
Termin przyjęcia sakramentu Bierzmowania ustala Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Gdańskiej i podawany jest zazwyczaj na początku nowego roku kalendarzowego.
SPOTKANIE Z RODZICAMI KANDYDATÓW DO BIERZMOWANIA
Termin takiego spotkania z Księdzem Proboszczem zostanie podany.
BIERZMOWANIE A RELIGIA W SZKOLE
Kandydat do Bierzmowania jest zobowiązany do tego, żeby uczestniczyć w lekcjach religii w szkole.
KTO SIĘ PRZYGOTOWUJE DO BIERZMOWANIA?
Do Bierzmowania w naszej diecezji przygotowują się uczniowie klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i starsi, którzy jeszcze nie mają Bierzmowania. Młodsi muszą jeszcze zaczekać.
Pozostałe informacje będą zamieszczane na bieżąco na stronie internetowej naszej parafii oraz podawane w ogłoszeniach duszpasterskich.
Kontakt do księdza przygotowującego młodzież do Bierzmowania: tomaszredzimski@wp.pl