8 listopada 2022

Pielgrzymka do Elbląga i Loretto

8 października br. odbyła się parafialna pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w polskim Loretto.

Jeszcze przed świtem, o 5.45 wyruszyliśmy wraz z naszym pasterzem, ks. Tyberiuszem Kroplewskim na pielgrzymi szlak. Po niespełna godzinie zajechaliśmy przed katedrę pw. św. Mikołaja w Elblągu, w której 22 lata temu ustanowiono Sanktuarium Krzyża Świętego. Przed wejściem do świątyni czekał na nas proboszcz, ks. prał. Stanisław Błaszkowski, a na ołtarzu – wystawiony do adoracji relikwiarz w kształcie krzyża, zawierający fragment Krzyża Świętego. Po krótkiej modlitwie i błogosławieństwie relikwiami wyruszyliśmy w dalszą drogę.

Na stronie internetowej parafii można przeczytać, że relikwie przywieziono do elbląskiego zamku krzyżackiego w pierwszej połowie XIII wieku i umieszczono w kaplicy zamkowej. Około roku 1400 Krzyżacy ufundowali relikwiarz ozdobiony drogimi kamieniami i perłami. Kiedy w 1454 roku elblążanie poddali swoje miasto polskiemu królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi, zamek krzyżacki zburzono, a relikwie Krzyża Świętego przeniesiono do kościoła św. Mikołaja, gdzie są przechowywane do dziś.

W nastroju modlitewnym (po rozważaniach drogi krzyżowej i odśpiewaniu  Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP) przed południem dotarliśmy do Loretto.

Nazwa miejscowości nawiązuje bezpośrednio do Sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej w Loreto (pisane przez jedno „t”) koło Ankony we Włoszech. Aby uchronić Domek Maryi przed zniszczeniem przez muzułmanów, w XIII w.  przywieziono „Święte Kamienie”, z których był zbudowany, z Nazaretu do Europy i ustawiono na wzgórzu porośniętym drzewami laurowymi (stąd nazwa). Wkrótce nad otoczonym czcią Domkiem Świętej Rodziny w Loreto wzniesiono wspaniałą bazylikę.

Początki sanktuarium maryjnego w Loretto sięgają 1928 r., kiedy to ks. Ignacy Kłopotowski (od 2005 r. błogosławiony) zakupił duży majątek pod nazwą Zenówka i sprowadził siostry z założonego przez siebie Zgromadzenia Sióstr Loretanek, aby prowadziły tu dzieła dobroczynne.

Pobyt w położonym wśród (malowniczo ubarwionych o tej porze roku) drzew Sanktuarium MB Loretańskiej rozpoczęliśmy od nawiedzenia nowo wybudowanego kościoła i udziału we Mszy św. sprawowanej przez ks. Tyberiusza w intencjach pielgrzymów. Posileni strawą duchową zadbaliśmy też o wzmocnienie ciał, degustując potrawy miejscowej kuchni. A po przerwie na kawę i zakupy w Księgarni Loretańskiej przeszliśmy do kaplicy, gdzie przed figurą MB Loretańskiej odmówiliśmy różaniec i, jakżeby inaczej, Litanię loretańską oraz odśpiewaliśmy Hymn Żywego Różańca.

Przed powrotem do Gdańska nawiedziliśmy Cmentarz Poległych 1920 r. w Radzyminie. Przy zbiorowej mogile polskich żołnierzy zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego za dusze poległych w obronie Ojczyzny.

Danuta Płókarz