9 listopada 2022

Wspólnota Żywego Różańca obchodziła swoje 20-lecie

W październiku 2002 roku z inicjatywy Marii Wińskiej i Janiny Okulicz w Parafii pw. św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) w Gdańsku zaczęto tworzyć wspólnotę Żywego Różańca. Pierwsza róża różańcowa przyjęła za swoją patronkę NMP Różańcową. Jej zelatorką została Maria Wińska, zaś opiekę duszpasterską nad wspólnotą powierzono ks. Sławomirowi Umińskiemu, pierwszemu wikaremu posługującemu w parafii.

Początkowo różę różańcową tworzyło 15 osób, jednak wkrótce, kiedy papież Jan Paweł II do modlitwy różańcowej dołączył tajemnice światła, powiększyła się ona do 20 osób.

We wrześniu 2022 r. parafialny Żywy Różaniec tworzyły 3 róże, zrzeszające 63 członków. Należy też wspomnieć, że w czasie 20 lat działalności przez wspólnotę przewinęło się ponad 90 osób.

20-lecie istnienia w parafii Żywego Różańca świętowaliśmy bardzo uroczyście. 7 września, po wieczornej Mszy św. w intencji członków ŻR, spotkaliśmy się na wspólnotowej agapie, którą przygotowaliśmy w refektarzu domu parafialnego. Dołączyła do nas Maria Wińska, współzałożycielka i wieloletnia zelatorka ŻR, obecnie zamieszkała w innej parafii. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć fotokronikę z lat 2002 - 2022. Pierwsze jej egzemplarze ofiarowaliśmy ks. proboszczowi Tyberiuszowi Kroplewskiemu i Marylce Wińskiej.

Zasadnicza część jubileuszowych obchodów miała miejsce 7 października, w liturgiczne wspomnienie NMP Różańcowej, będące patronalnym świętem Żywego Różańca. W odprawionej z bogatą oprawą liturgiczną Mszy św. dziękczynnej wzięła również udział Janina Okulicz, była wieloletnia zakrystianka, współinicjatorka utworzenia pierwszej róży różańcowej. Pod koniec Eucharystii odbyło się uroczyste przyjęcie członków nowo utworzonej 4. róży, udzielenie błogosławieństwa zelatorkom oraz odnowienie zobowiązań modlitewnych przez Żywy Różaniec. Wszyscy członkowie wspólnoty otrzymali różańce przywiezione z Medjugorja, nowym - wręczono legitymacje członkowskie. Po modlitwie różańcowej ustawiliśmy się do pamiątkowego zdjęcia.

Nazajutrz, 8 października wyruszyliśmy na pielgrzymkę do Sanktuarium MB Loretańskiej w Loretto k. Wyszkowa, aby naszej Królowej zawierzyć wspólnotę ŻR i naszą parafię oraz prosić o pokój dla całego świata, zwłaszcza na Ukrainie. Było to zwieńczenie jubileuszowego świętowania.

Danuta Płókarz, zelatorka ŻR